Въздушното заснемане с Дрон (Drone) или още квадрокоптер (малък хеликоптер с камера, управляван чрез дистанционно) е изключително модерно и разпространено в последно време. Въздушните гледки са винаги впечатляващи и мащабни, представящи изключително добре красотата на българската природа. В момента фото и видео заснемането от птичи поглед е изключително актуално сред туристическия бранш – хотели и почивни спа комплекси, но също така се използва често при реклами, музикални клипове и дори имиджови корпоративни филми. Общо взето въздушното заснемане е винаги подходящо при снимки в екстериор, но с новите модерни и компактни дронове е приложимо и на закрито в по-просторни интериори. Тази услуга отдавна не е лукс, цените вече са изключително достъпни, а зрителите и бъдещите клиенти на бизнеса ви ще са винаги впечатлени, затова пробвайте!
Ето кои са основните видове кадри и движения при въздушно заснемане с дрон:
Прелитането е основен кадър при въздушното заснемане, без значение дали обектът е неподвижен или в движение. Може да бъде комбиниран с тилт (вертикално изместване на камерата), както и със завъртане на целия дрон, за по-голяма преспектива на задните планове в дълбочина.
Височинната панорама е класически кадър като наземната панорама с камера. Колкото е по-високо дронът, толкова по-внушителна е гледката! Това е перфектният кадър за въвеждане (начало) на видео или филм. Възможно е и 360 градусово завъртане.
Орбита е сред едни от най-трудните за изпълнение кадри, загото пилотът трябва да поддъжа еднакво отстояние от обекта и да се върти плавно около него. Но това е и един от най-ефектните кадри. Орбитата може да е 360 градуса пърна обиколка или частична. Новите модерни дронове позволяват и автоматичен режим за такова движение.
Разкриването дава възможност за добро представяне и акцентиране с камерата към главния обект. Наистина красиво е когато дронът е максимално близо до обекта или има други елементи на преден план в едър мащаб. Това движение е подходящо при статични снимачни обекти, а най-важното е кадарът да е плавен.
Промушването е триково изпълнение, може да е през прозорец, под мост или през друго сравнително тясно пространство. Това движение е рисково, но крайният резултат винаги си струва, защото ограничените пространства придават динамика на полета.
Следването е кадър с повишена трудност, не само за пилота на дрона, но за всички участващи в него. Всичко трябва да е ясно и добре кординирано за добри резултати. Когато се следва обект е добре да се внимава за препятствия (дървета и жици).
Супер фарт идва от класическия филмов фарт (доли) – движение на камерата по релси. Тук обаче движението няма лимит и надхвърля дори възможностите на стедикама при наличие на достатъчно широко пространство за полет.
Супер кран подобно на Супер фарт прехвърля класическото вдигане от кран във височинен епичен мащаб. Камерата може да е заключена или да компенсира (следва) много леко главния обект.